Marita Woźny

Psycholog, psychoterapeuta

Witaj!

Moją misją jest pomoc każdej osobie, która zmaga się z kryzysem i chce tej pomocy.

Wiem, jak trudno zdecydować się na pierwszą wizytę, która najczęściej jest ogromnym wyzwaniem. Często wiąże się z poczuciem wstydu, niepewności i niepokoju. Obawiasz się, czy ktoś może Ci pomóc, bo wydaje się, że utknąłeś na zawsze.

Być może myślisz, że jako dorosła osoba powinieneś sobie doskonale radzić ze swoim problemem, trudno Ci zrozumieć, dlaczego tak wygląda Twoje życie, a dotychczasowe metody nie działają. Bywają momenty, że czujesz, że sięganie po pomoc to słabość. Ja uważam wręcz przeciwnie sięganie po pomoc to akt odwagi do rozpoczęcia nowej drogi w swoim życiu. Drogi, podczas której będę Ci towarzyszyć przez jakiś czas i będę drogowskazem. Czasem ta droga jest trudna, ale przebyta do końca, pozwala zobaczyć, że to na końcu jest najpiękniejszy prezent, jaki można sobie samemu zaoferować. Piękne życie.

Jestem psychologiem i psychoterapeutą. Pomagam dorosłym, którzy nie czują satysfakcji ze swojego życia, osobom przeżywającymi kryzys życiowy (np. śmierć, żałobę, rozwód, utratę pracy, utratę bliskiej osoby) i nieradzącym sobie ze skutkami zachodzących zmian.

Zajmuję się także zaburzeniami lękowymi, emocjonalnymi, adaptacyjnymi, depresją, zaburzeniami osobowości, trudnościami w funkcjonowaniu społecznym i utrzymywaniu bliskich, satysfakcjonujących relacji z innymi ludźmi.

Na co dzień pracuję na oddziale rehabilitacji neurologicznej. Przyjmuję pacjentów po udarze mózgu, po uszkodzeniach mózgowo-czaszkowych, z podejrzeniem chorób neurodegeneracyjnych. Zajmuję się badaniem pamięci i innych funkcji poznawczych u osób z podejrzeniem np. Alzheimera oraz prowadzę terapię funkcji poznawczych. Pasjonuje mnie człowiek jako istota duchowa, emocjonalna, społeczna, a także jego procesy poznawcze i tajemnice mózgu.

Jestem absolwentką psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Ukończyłam czteroletnie szkolenie psychoterapeutyczne w Ośrodku Szkoleń Systemowych w Krakowie rekomendowanym przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne i Polskie Towarzystwo Psychiatryczne, czteroletnie szkolenie w Ośrodku Edukacji Psychologicznej i Treningu Grupowego we Wrocławiu. Obecnie w trakcie procesu przygotowującego do uzyskania certyfikatu Polskiego Towarzystwa Psychologicznej. Specjalizuję się w terapii indywidualnej, par, rodzin oraz terapii dzieci i młodzieży. W swojej pracy wykorzystuje podejście systemowe, psychodynamiczne, gestalt. Należę do Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Swoją pracę poddaje regularnej superwizji.

Na co dzień pracuję na oddziale rehabilitacji neurologicznej. Przyjmuję również pacjentów po udarze mózgu, po uszkodzeniach mózgowo-czaszkowych, z podejrzeniem chorób neurodegeneracyjnych. Zajmuję się badaniem pamięci i innych funkcji poznawczych u osób z podejrzeniem np. Alzheimera oraz prowadzę terapię funkcji poznawczych.

Doświadczenie zawodowe:
Swoje doświadczenie zawodowe zdobywałam współpracując z Oddziałem Psychiatrycznym stacjonarnym w Dolnośląskim Centrum Zdrowia Psychicznego, Dziennym Oddziałem Psychiatrii Dzieci i Młodzieży, Oddziałem Rehabilitacji Neurologicznej dla dorosłych, Poradniami Psychologiczno-Pedagogicznych, Poradnią Zdrowia Psychicznego dla dorosłych oraz Ośrodkami diagnozy i terapii dzieci i młodzieży.

Dodatkowe szkolenia
– roczne Studium Pedagogicznego w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu,

– półroczne szkolenie z terapii poznawczo-behawioralnej dzieci i młodzieży w Centrum Poznawczo-Behawioralnym CBT w Warszawie,
– III stopniowy kurs Stosowanej Analizy Zachowania w Polskim Stowarzyszeniu Terapii Behawioralnej w Krakowie,
– szkolenia z zakresu pracy z osobami z Zespołem Aspergera organizowane przez Fundację Synapsis w Warszawie, a także
– szkolenia z zakresu mutyzmu wybiórczego organizowane przez Centrum Terapii Mutyzmu, Nieśmiałości i Lęku w Warszawie.
– kursy z zakresu neuropsychologii
– kursy kwalifikacyjne z zakresu Systemu Językowo Migowego (KSS-1,KSS-2,KSS-3, kurs „W”), a także Polskiego Języka Migowego (A0,A1). Jest wykładowcą i tłumaczem języka migowego

Szkolenia:

 • Zaburzenia funkcji wykonawczych w praktyce neuropsychologicznej
 • Łagodne zaburzenia poznawcze w praktyce klinicznej
 • Neuropsychologiczna diagnostyka różnicowa zespołów otępiennych o wczesnym początku
 • Zaburzenia pamięci w praktyce neuropsychologicznej
 • Zaburzenia procesów percepcji – agnozje, zaburzenia orientacji przestrzennej i pomijanie stronne
 • Wybrane zagadnienia terapii neuropsychologicznej
 • Zaburzenia funkcji wykonawczych w praktyce neuropsychologicznej
 • Szkolenie z zakresu diagnozy i terapii zespołu Aspergera
 • Dziecko z Zespołem Aspergera lub autyzmem
 • Autyzm w pigułce – szkolenie podstawowe
 • Stosowana analiza zachowania w pracy terapeutycznej z osobami z autyzmem
 • Wdrażanie doradztwa edukacyjno – zawodowego w szkołach
 • Profilaktyka i interwencja w sytuacji krzywdzenia małych dzieci
 • Pomoc psychologiczna dla rodziny/ bliskich osoby chorej onkologicznie.

Wspieram małżeństwa i pary w zbliżaniu się na nowo do siebie.

Rozumiem trudności związane z byciem w związku.

Rozumiem, kiedy zdarza się w nim więcej niejasności i kłótni, niż bliskości i fascynacji sobą nawzajem.

Rozumiem, jak trudno jest budować dalej coś razem i podejmować wspólnie decyzje.

Rozumiem poczucie bycia w impasie, poczucie zaskoczenia i zawodu, kiedy z pary, która kiedyś darzyła się miłością, zmieniliście się we wrogów.

Dlaczego?

Ponieważ wiem, jak bardzo potrzebujecie się spotkać się powtórnie w bliskości. Wiem, że doda Wam to skrzydeł. Wiem, że kiedy poczujecie się wysłuchani, poczujecie się ważni dla drugiego człowieka. Pomogę Wam odkryć nowe sposoby rozmawiania, by czuć się wzajemnie usłyszanym i zrozumianym.

Podczas terapii par niezmiennie zachwycają mnie momenty, kiedy dwoje ludzi zbliża się do siebie po dłuższej przerwie. Kiedy widzę w oczach kobiety i mężczyzny, jak zaczynają patrzeć na siebie ponownie z miłością, czułością i zrozumieniem. To przywilej móc Wam w tym towarzyszyć.

Wspieram rodziców w zbliżaniu się na nowo do swoich pociech.

W swojej praktyce spotykam rodziców, którzy już nie mają pomysłu, jak pomóc swojemu dziecku. Wszystko, co do tej pory robili, nie pomagało. Jednocześnie wiedzą, że to, co robią, robią najlepiej, jak potrafią. Mimo tego czują bezradność…

Wiem, jak to jest, obawiać się, że ktoś może Cię ocenić jako niekompetentnego rodzica.

Wiem, jak to jest, usłyszeć, że popełniasz błędy wychowawcze.

Wiem, jak to jest, gdy koś mówi, że postępujesz źle ze swoim dzieckiem.

Wiem, jak to jest, kiedy w końcu zrezygnowany przychodzisz do mnie, rozmawiamy i … na Twojej twarzy pojawia się ulga.

Dlaczego?

Ponieważ uważam i daję Ci jasny sygnał, że jeśli rodzic szuka takiej pomocy, to znaczy, że chce jak najlepiej dla swojego dziecka. Wiem też, że korzystając z pomocy pokazuje, jak bardzo kocha swoje pociechy.

Spotkania z rodzicami są dla mnie podróżą do różnych zakamarków niepewności, wątpliwości, strachów i lęków. Mam świadomość, że dla każdego rodzica dziecko jest największym szczęściem. Dlatego poza pracą z dzieckiem ważna jest dla mnie obecność rodzica, którego mogę wesprzeć i pokazać, że jest wystarczająco dobrym rodzicem.

Ważne są dla mnie te momenty uczucia ulgi. Te chwile, kiedy rodzic w gabinecie przestaje czuć się winny. Kiedy zaczyna czuć swoją siłę, którą może przekazać dziecku. Spotkanie z całą rodziną – z rodzicami  i dziećmi – jest spotkaniem pełnym uznania i szacunku dla ich wspólnego celu i trudu. Bo to wielka rzecz, kiedy wszyscy członkowie rodziny podejmują wysiłek, by móc na nowo poczuć silną więź ze sobą nawzajem. Podczas naszych spotkań dowiadują się, jak się porozumieć, by być dobrze zrozumianym. Uczą się też, co pozostałe osoby komunikują swoimi zachowaniami.

Zapraszam Was do przestrzeni Między Słowami, byście mogli spotkać się na nowo.

Czasem zadajemy sobie skomplikowane pytania – jak TO zrobić, jak TEGO dokonać?
A wszystko na tym świecie jest niesamowicie proste…
Istota tkwi w prostocie.