Psychoterapia dzieci i młodzieży

Bycie matką lub ojcem to jedna z najważniejszych i bywa, że najtrudniejszych ról w życiu. Rodzicielstwo niesie mnóstwo radości. Są jednak i takie okresy, w których rodzic coraz częściej myśli:  „nie radzę sobie”, „nie wiem jak pomóc własnemu dziecku”.  W takich momentach zapraszamy na konsultację ze specjalistą w naszej poradni. Wsparcie i pokierowanie mogą skutecznie rozwiązać wiele trudnych kwestii. Czasem zmiana perspektywy, czasem inny rozkład dnia, czy obowiązków sprawiają, że rodzina odzyskuje bliskość i radość z bycia razem.

 

Regularne spotkania pomogą Twojemu dziecku poradzić sobie z tym, co trudne.

 

Jak wygląda terapia dzieci i młodzieży:

  • Na pierwszej wizycie konsultacyjnej psycholog z reguły rozmawia z rodzicami, zbiera wywiad na temat trudności zachowania dziecka w domu, szkole i z rówieśnikami.
  • Kolejne spotkania to obserwacja dziecka. W zależności od jego wieku – w formie zabawy lub rozmowy.
  • Kolejnym krokiem jest ustalenie z rodzicami działań względem dziecka.
  • Jeśli konieczna jest psychoterapia dziecka, spotkania odbywają się co tydzień, bez obecności rodziców.
  • Rodzice wówczas zapraszani są z reguły raz w miesiącu. W czasie spotkania informujemy o przebiegu terapii i ustalamy, jakie wspólne działania będą dla dziecka najbardziej pomocne.
  • Podczas spotkań z dzieckiem nawiązuje się relacja terapeutyczna. Poprzez zabawę lub rozmowę dziecko stopniowo zaczyna opowiadać o trudnościach, które napotyka. Wspólnie z terapeutą uczy się, jak radzić sobie w różnych sytuacjach. Uczy się nazywać i wyrażać swoje emocje, a także rozumieć, co się z nim dzieje.

Podkreślamy  także, że im młodsze dziecko trafia do nas na terapię, tym istnieje większa potrzeba zaangażowania ze strony rodzica, który będzie kontynuował oddziaływania w domu.

 

Jeśli tak naprawdę zgodzisz się na to, by Twoje dziecko już od najwcześniejszych chwil swojego życia mogło wyrażać swoje zdanie, ofiarujesz mu pełną akceptację tego, jakie jest. Dajesz mu tym samym zgodę na popełnianie błędów, mylenie się i decydowanie o sobie.To wszystko oznacza: akceptuję Cię w pełni takim, jaki jesteś.

To komunikat miłości.

 

Kontakt z psychologiem świadczy o dojrzałości rodzica i podkreśla, jak istotna jest dla niego relacja z dzieckiem. Zdarza się jednak, że rodzice oceniają zwrócenie się o pomoc jako porażkę czy nieporadność. Chcemy utwierdzić Cię w przekonaniu, że robiąc ten krok, robisz coś dobrego dla całej Waszej rodziny.

Dzięki konsultacji ze specjalistą możesz nabyć umiejętności, które pozwolą Ci wesprzeć prawidłowy rozwój dziecka, zrozumieć, gdzie popełniasz błędy wychowawcze i nauczyć, jak zapobiegać im w przyszłości. Dowiesz się także, jak osiągnąć harmonię między potrzebami każdego członka rodziny.

 

Informacja:

Psychoterapia dzieci to spotkania indywidualne z terapeutą.

Rozpoczęcie psychoterapii z dzieckiem poprzedzają 1-3 konsultacji.

Spotkania z dzieckiem odbywają się raz w tygodniu i trwają 50 minut.

Raz na 4-5 tygodnie zapraszamy na spotkanie samych rodziców.

 

 

Umów się na spotkanie