Zauroczenie to fascynacja drugim człowiekiem, która pozwala nam na pewnego rodzaju szaleństwo, by powierzyć siebie drugiej osobie. Życie w idealizacji drugiej osoby jest męczące i jednocześnie niemożliwe, ponieważ nie ma ideałów. W każdym związku następuje rozczarowanie. U jednych szybko, u innych nawet po 5 latach związku, a niekiedy czasem i dłużej.

Rozpad małżeństwa oznaki

Rozczarowując się sobą nawzajem zaczynamy oczekiwać zmiany od tego drugiego. Jednocześnie wysyłamy komunikat: „Gdybyś był inny to byłabym szczęśliwa”. Jeśli decydujemy się być razem to musimy się zgodzić na taką osobę, jaka jest. By na nowo móc myśleć, że ta osoba jest najlepsza jaką mam, to warto przywołać mojego guru psychoterapii, który mówi:” Każda to jest ta i każdy to jest ten, reszta to jest nasza wewnętrzna gra”. Gdy nie jesteśmy w stanie zaakceptować tego, rozczarowanie prowadzi do rozstania. I może to lepsze, niż walka ze sobą przez większość życia, zwłaszcza gdy pojawiają się dzieci, kredyty i inne zobowiązania. Wtedy taki brak akceptacji rozczarowania staje się dużo bardziej bolesny.

Jak naprawić kryzys w związku

Rozczarowanie to naturalny proces, który musimy przyjąć i zaakceptować. Dopiero wtedy błogi czas i mądra idealizacja może zacząć się na nowo. Tym razem jednak świadomie wybieramy i decydujemy się i zgadzamy żyć z osobą o takich zaletach i wadach, a przede wszystkim mimo tych wad. I to są te starsze pary, chodzące za rękę, które wcześniej to zaakceptowały i znalazły swoje szczęście. One są w stanie sobie powiedzieć: „Znając Cię ze wszystkimi Twoimi zaletami i wadami decyduję się z Tobą być, jesteś najlepszy jakiego mogłam spotkać”.