Utrata kogoś lu" />

Utrata kogoś lub czegoś, co bardzo kochamy jest trudna i bolesna. Uczucia, które się pojawiają mogą przybrać cały wachlarz najróżniejszych emocji i intensywności. Pojawia się szok, gniew, poczucie winy. Wydaje się, że sytuacja jest nie do zniesienia, że nie wytrzymamy tego bólu, a smutek nigdy nie zniknie. Jak wyjść z żałoby?

Uczucia, które się pojawiają są silne, przytłaczają i budzą lęk, jednak są całkowitą reakcją na stratę. Aby poczuć, że wraca się do “zdrowia” trzeba zaakceptować to, że one są, że się pojawiają, że przychodzą z różną mocą. Trzeba je przeżyć, wytrzymać. Tylko wyrażenie żalu i tych uczuć jest drogą do procesu uzdrowienia.

W tym procesie mogą pojawić się różne uczucia:

 • szok i niewiara – trudno jest zaakceptować, że to, co się wydarzyło jest prawdą, można mieć nawet odczucia, że za chwilę ta osoba powróci,
Smutna kobieta po stracie bliskiej osoby
 • smutek – głęboki, przeszywający smutek, włącznie z poczuciem, że zaraz oszalejesz, płacz
 • poczucie winy – że coś się zrobiło, albo że czegoś się nie zrobiło lub nie zdążyło zrobić. Może się też pojawić poczucie winy z powodu uczucia ulgi, że po długiej, ciężkiej chorobie ktoś odszedł,
 • gniew – wściekłość na siebie, Boga, lekarzy, czy osobę, która odeszła, możesz mieć potrzebę znalezienia winnego,
 • strach – może wywołać lęki związane z własną nieśmiertelnością, z życiem bez tej osoby, z obowiązkami, którymi trzeba się zająć.

Żałoba po stracie

Żałoba najczęściej kojarzy się ze śmiercią drugiej osoby. Jednak przeżywamy żałobę nie tylko na skutek śmierci bliskiej osoby. Pojawia się ona, kiedy tracimy coś ważnego, cennego, bliskiego sercu.

Kobieta w żałobie gra na gitarze

Może to być:

 • zakończenie związku
 • utrata zdrowia, sprawności fizycznej
 • utrata pracy i bezpieczeństwa finansowego
 • poronienia
 • utrata marzeń
 • utrata przyjaźni
 • poważna choroba kogoś bliskiego

 

Jak wyjść z żałoby? Każdy człowiek inaczej sobie radzi z żałobą. Jest ona indywidualnym doświadczeniem, sposobem przeżywania, zależnym od osobowości, stylu radzenia sobie z trudnościami.

Nie ma jednego modelu przeżywania żałoby. Właściwy jest tylko czas, który łagodzi ból.

To nie oznacza, że on zniknie całkowicie, ale można nauczyć się z nim żyć. Początkowo jest obecny nieustannie, ale z czasem na wspomnienie utraconej osoby lub czegoś ważnego pojawi się wywoła różne uczucia i zostanie odłożony na “półkę wspomnień”.

Jak wyjść z żałoby? Jak sobie radzić z uczuciami?

Mężczyzna wyraża silne emocje związane ze śmiercią bliskiej osoby

Wyrażaj swoje uczucia

Nie hamuj ich, mów o nich, pozwalaj sobie na płacz, krzyk, złość, bezradność i samotność. Jeśli ktoś lubi twórczość, jest to dobrym sposobem uwalniania emocji np. malowanie, taniec, rzeźba, śpiew, szydełkowanie, kolorowanie, pisanie wierszy itd.

Znajdź wsparcie

Jednym z najważniejszych czynników pomocowych jest wsparcie ze strony innych osób. Ważne jest wtedy dawanie sobie przestrzeni na mówienie o swoich uczuciach. Ważny jest kontakt z przyjaciółmi, członkami rodziny. Konieczny jest czas, który nie jest skoncentrowany tylko na utracie, jednak unikanie rozmowy o tym, co utracone może hamować uczucia.

Wspominaj

Wspominaj to, co utraciłeś, oglądaj zdjęcia z bliską osobą, mów o tym, co było dobrego, by temat utraty nie stał się tematem tabu, ponieważ sprzyjać to będzie zahamowaniu tego, co naturalne i będzie opóźniać proces żałoby.

Kobieta w żałobie po stracie bliskiej osoby

“Buduj dom” na nowo

Po stracie ma się czasem poczucie, jakby wszystko straciło sens, a to, co było do tej pory, zrujnowało się, zburzyło. Idąc tą metaforą można powiedzieć, że w okresie żałoby musi przyjść też czas na budowanie swojego życia na nowo, które czasem wywróciło się do góry nogami. I tak jak to dom – buduje się go od podstaw. Najpierw trzeba nauczyć sobie radzić samemu. Najważniejsze są fundamenty.

Jak wyjść z żałoby? Mężczyzna po śmierci bliskiej osoby przeżywa żałobę wędrując po górach

A ich zbudowanie możliwe jest wtedy, kiedy zastanowisz się, jak teraz życie będzie wyglądać, czym wypełnisz pustkę, jaki będziesz mieć plan na nowe życie, trochę może po staremu, ale w inny sposób. I jak to fundamenty – trudno też je samemu postawić.

Dbaj o siebie

Dbaj o zdrowie fizyczne, aktywność fizyczną, ale też przyjemności dla siebie samego

Przygotuj się na ważne wydarzenia

Rocznice, święta ponownie mogą obudzić żal i smutek. Przygotuj się i pamiętaj, że jest to normalne, bo budzą się wspomnienia.

Leki

Leki mogą złagodzić niektóre objawy żałoby, jednak nigdy nie są w stanie jej wyleczyć. Mogą zahamować przeżywanie niektórych uczuć, ponieważ stępiają ból z którym trzeba sobie prędzej czy później poradzić. Tak więc zażycie leków może wspomagać, ale może też opóźniać przeżycie żałoby.


Jeśli jednak trudno jest poradzić sobie samemu przez długi czas, a uczucia nie znikają, warto skorzystać z konsultacji u specjalisty, który będzie wiedział jak pokierować dalszym procesem, jak wspomóc.